mały tresowany pies - tresura psa

W jaki sposób należy rozpocząć tresurę psa w domu?

W jaki sposób należy rozpocząć tresurę psa w domu?

Młody i rozbrykany a także pełen werwy psiak, nie może długo skupić się na konkretnej rzeczy. Na tresurę psiny warto wybrać odpowiedni czas oraz sprzyjające okoliczności. Tresurę należy zacząć od zakupu odpowiedniej smyczy dla naszego czworonoga. Długość smyczy uzależniona jest od wielkości pieska, ale również naszego wzrostu, tak aby dawała swobodę ruchów psinie i właścicielowi.

Na początku warto kupić się smycz automatyczną, która ma umożliwić na szybkie zareagowanie na niepożądany ruch naszego czworonoga. Następnie należy zakupić obroże, jeżeli posiadamy dużego psa to powinniśmy zakupić obrożę łańcuszkową, która umożliwi nam większą pieczę nad pieskiem. Musimy pamiętać, że obroża musi być dopasowana do wagi oraz zachowania psiny. Jeśli już kupiliśmy niezbędne rzeczy, możemy teraz przystąpić do ćwiczenia umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy jednak pamiętać, żeby na początku uczyć naszego czworonoga chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie czworonoga na spacerze lecz o kilka kroków przed nami stanowi to następny poziom tresury. Ważne jest aby psu wydawać jasne oraz łatwe polecenia, najlepiej mówione zawsze tym samym tonem.

Dodatkowo, każdy przejaw posłuszeństwa należy nagradzać specjalnym smakołykiem. Nie zawsze pierwsza lekcja chodzenia na smyczy musi zakończyć się triumfem. Na początku, ciężko może być nam zachęcić pieska do zwrócenia uwagi bądź też wyegzekwowania wyższej koncentracji na określone polecenia. Jeśli na spacerze czworonóg przesadnie ciągnie oraz próbuje wybiegać już na parę kroków przed posiadacza, należy go odciągnąć nieznacznie do tyłu, polecając tym samym, że oczekujemy tempa równego naszemu. Jeżeli natomiast nasz czworonóg idzie za powoli, musimy trochę go podciągnąć do przodu lub zachęćmy krótkim ale wspólnym podbieganiem. Jeśli natomiast uda się psu podołać naszym wymaganiom i właściwie wypełnić zadania, koniecznie nagrodźmy go miłym przysmakiem.

Wyszkolenie naszego psa chodzenia na smyczy nie tylko podczas pierwszych spacerów, lecz także nauka podstawowych komend nie musi być uciążliwe. Potrzeba wyłącznie wytrwałości, oraz przede wszystkim systematyczności. Wówczas dopiero zaplanowany wynik domowej tresury jest prostszy do osiągnięcia.