Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzęciem domowym. Z uwagi na swoje małe wymiary jest dobrą opcją dla tych z nas, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymagań, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzakiem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej należy wzbogacać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zagwarantować zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu istotna jest powierzchnia dna klatki. Spód klatki może być plastikowy, a pręty metalowe. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać klatkę o większym rozmiarze, szczególnie gdy zamierzamy trzymać w niej więcej zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty klatki nie były rozstawione zbyt szeroko, ponieważ grozi to utknięciem świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest pylenie i wylatują poza klatkę. Inną możliwością może być granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, jednak jest nieco twardszy w stosunku do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi prosto dbać o porządek w klatce, jednak ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić mieszkanie swojej świnki morskiej należy umieścić w środku potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuć się bezpieczna, jako,że będzie miała norkę, w której będzie mogła skryć się na odpoczynek lub ochłonąć, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

transporter dla psa https://www.krakvet.pl/chy_m_Psy_Akcesoria-dla-psow_Transportery-i-akcesoria-32901.html