karmienie szczeniąt

Karma dla psa. Jak należy karmić swojego psiaka?

Karma dla psa. Jak należy karmić swojego psiaka?

Liczba posiłków, które powinno się podawać psinie domowemu jest zależna od jego wieku oraz rasy. Dwukrotnie, bądź trzykrotnie w przeciągu dnia należy żywić szczeniaki. Jest to nieodzowne ze względu na to, iż małe pieski w okresie rozwoju mają większe zapotrzebowanie na białko i biopierwiastki zawarte w pożywieniu. przy czym posiadają małe żołądki. Psiny dorosłe wolno odżywiać raptem raz dziennie, należy tymczasem zadbać o wartości kaloryczne takiego pokarmu. Inaczej należy odżywiać czworonogi bardzo wielkie oraz olbrzymich ras. Wymagają one co najmniej dwóch posiłków w czasie dnia.

Jak odżywiać czworonoga?

Motywem tak małej ilości posiłków, które należy podawać psinie, jest ich własny, odziedziczony po przodkach sposób odżywiania. Czworonóg wywodzi się od wilka. Te zwierzęta polują w grupach, uśmiercając zwierzęta zdecydowanie większe od nich. Niemożliwym byłoby zrobienie tego przez zaledwie jednego spośród nich. Skutkiem współpracy jest ogromny posiłek, jakim potrafi najeść się cała wataha.

Każde polowanie znamionuje więc sporą ilość mięsiwa dla każdego osobnika. Stanowi ona zapasy wystarczające aż do następnego polowania. Jednak termin kolejnej możliwości do posiłku jest niewiadomą. Właśnie dlatego wilki przymuszone były na przygotowanie układu, który pozwoli im jeść nieczęsto, a równocześnie obficie.
Czworonogi posiadają właśnie ten sam mechanizm karmienia. Odruchowo zjadają zatem o wiele więcej, niż muszą do pozbycia się poczucia głodu. Dlatego też można obserwować, iż domowe czworonogi jedzą całą, bądź prawie pełną miskę karmy na raz. Mimowolnie wręcz połykają tyle, ile tylko mogą, żeby zrobić nadmiary. Wrodzony psi odruch łowczy powoduje, że te zwierzęta nieraz się przejadają. Należy więc przystosować sposób karmienia psiny w taki sposób, by zapobiec przekarmienia zwierzęcia oraz narażenia go na liczne przypadłości.
Jak często karmić psa?

Czworonogom domowym zaleca się podawać pożywienie tylko raz dziennie. W pełni zaspokoi to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy natomiast postępować inaczej kiedy pupilem jest czworonóg rasy olbrzymiej. Te zwierzęta potrzebują rozdzielenia posiłku na minimum dwie porcje. Posiadają one wielkie organizmy, a więc zapotrzebowanie na elementy odżywcze jest ogromne. Takie psy nie posiadają tymczasem na tyle wielkich żołądków, aby były w stanie pomieścić potrzebne im wielkości pożywienia.

Jeżeli chodzi o najbardziej optymalne żywienie psów dużych, to najskuteczniejszym sposobem będzie dostarczanie im żywności suchej. Istotne jest jednak to, by nabywać specjalną karmę przeznaczoną dla piesków tejże odmiany. Jest ona przygotowana w taki sposób, aby w jak najmniejszej ilości żywności ujęte było potencjalnie jak najwięcej pożytecznych pierwiastków spożywczych. Powoduje to, iż czworonogi ras wielkich mogą być żywione sporadycznie, przy czym nie obciążają układu pokarmowego zbyt dużą ilością pożywienia.